O numero gramatical ye un accident gramatical que expresa, por medio de bella diferencia en a fin d'as palabras, si istas se refieren a una sola persona u cosa, u a mes d'una. En a mayoría d'as luengas conoixitas bi ha cheneralment dos numeros: singular y plural. Encara que en bella luenga d'o mundo, como son l'arabe y as antigas luengas indoeuropeas u actualment, por eixemplo, l'esloveno, tamién bi ha unaltro numero gramatical que se clama dual y, a diferencia d'o singular y lo plural, se refiere a personas u cosas especialment cuan istas son dos. Istas zagueras luengas, por consecuencia, tienen una serie mes de pronombres personals antimás d'os de singular y plural, expresando "vusaltros dos", "vusaltros dos" y "ellos dos".
En as luengas indoeuropeas que tienen antimás sistema de casos gramaticals como o latín, griego, luengas eslavas, etcetera. as terminacions no nomás varian según o numero, sino tamién seguntes o caso, tenendo diferents terminacions plurals ta los diferents casos gramaticals.
Se suposa que en a luenga proto-indoeuropea, o plural fue marcato con l'adición d'una -s, como ye actualment en anglés y en a mayoría d'as luengas romances. Sindembargo altras luengas, como o latín, griego y las luengas eslavas, desarrolloron dimpués altras terminacions ta formar o plural, en concreto vocalicas (-i, e, -a). Istas zagueras perviven huei en bellas luengas romances (italiano, rumano) y en a mayoría d'as luengas indoeuropeas orientals.
Numero gramatical en aragonés
O numero gramatical en aragonés sigue un patrón parellán a atras luengas neolatinas occidentals. A formación d'o plural en luenga aragonesa se fa anyadindo -s a la forma singular, y coincidindo con as luengas galorromanicas tamién cuan termina en consonant:
casa, casas. can, cans.
Como a evolución historica de l'aragonés ha feito que cambiasen cualques fonemas, s'han de considerar cualques casos tipicos que s'esbarran d'iste modelo.
As palabras que rematan en -r fan o plural anyadindo una -s, pero a -r deixa de pronunciar-se en a mayor part d'as variedaz de l'aragonés: flor, flors /flos/. muller, mullers /mullés/. Os plurals de palabras rematatas en -ero que tenioron a variant -er en aragonés medieval, y encara en aragonés ribagorzano, fan tamién un plural en -ers con -r- muta: corder, corders /cordés/. diner, diners /dinés/. As palabras rematatas en -t u -d fan en aragonés actual un plural en -z porque as ç, /ts/ y z /ds/ de l'aragonés medieval evolucionoron ta o fonema interdental actual representato con -z (que se pronuncia /-z/ en aragonés cheneral y /-ts/ en benasqués) abet, abez, derivato d' abets. chicot, chicoz, derivato de chicots. piet, piez As palabras que tenioron -d u -t final que dimpués s'ha perdito u no se pronuncia tienen tamién plurals en -z, pero ye bella cosa en retacule en as parlas actuals que ya lo gosan fer con -s: ciuda(t), ciudatz. virtu(t), virtuz. Manimenos as rematanzas en -ant, ent, ont, on a -t final no gosa pronunciar-se, huei no tienen plurals en -anz, enz, onz en a parla viva, estando estas formas presens només que en a toponimia (Trasmoz y talment Fonz) u en casos aislatos en textos medievals (monç). rusién(t), rusien(t)s /rusiens/ brabán(t), braban(t)s /brabáns/ As palabras rematatas en -s, -z, -x, -ch, fan plurals anyadindo -es: voz, voces. peix, peixes aragonés, aragoneses. Os sufixos -az y -uz fan os plurals en -azos, -uzos. carnuz, carnuzos. turcaz, turcazos. Bi ha palabras con forma de plural igual que a forma de singular: Os días d'a semana: o miércols, os miércols. Palabras composatas de verbo y sustantivo en plural: batiaguas. Bi ha palabras que nomás tienen que a forma en plural: as estenazas, os valons, as estreudas.
Numero gramatical en benasqués En a Val de Benás, a parla local ye transicional con o catalán, y mientres que o plural en aragonés cheneral ha tenito bel aspecto de converchencia con as luengas iberorromanicas, en benasqués ha mantenito bella traza común con o catalán que responden a la pronunciación medieval en aragonés.
En benasqués a mes de conservar a -t final en os sufixos diminutivos u despectivos, conserva a -t derivata d'o latín -ATE(M) (CIVITATE > siudat, FELICITATE > felisidat), que s'escribiba en aragonés medieval y que en aragonés cheneral s'ha deixato de pronunciar (θju.'da, /fe.li.θi.'da/). Os plurals d'estas palabras son regulars y se fan por tanto metendo simplament una s, amaneixendo una ts que se representa -z. Ixa ts que amanix no s'ha convertito en z interdental como en aragonés cheneral, porque o benasqués seseya como o catalán cheneral. Ixe fonema interdental /z/ amaneixió en aragonés, castellano central y d'o norte, astur-leyonés y gallego dende o sieglo XVI pero aturó a suya expansión en o portugués y o catalán. En a muga linguistica catalano-aragonesa se desvinió que bella zona de Litera y Ribagorza Baixa catalanoparlant desembolicó una /z/ interdental pero ta l'Alta Ribagorza aragonesoparlant no i plegó porque ya i heba seseyo, feito común con o catalán. Lo mesmo se desvinió con o morfema personal de segunda persona plural -z, que encara se pronuncia /-ts/ en benasqués, como en aragonés medieval y catalán medieval (en aragonés medieval gosaban escribir-lo -des imitando o estandard castellano y unas pocas vegatas s'escribiba a forma chenuina -ds, -ts).
Numero gramatical en castellano
En a luenga castellana, o plural en cheneral se forma anyadindo una -s cuan a palabra termina en vocal, y -es cuan esta termina en consonant. A terminación -es viene d'as formas orichinals latinas, porque en o castellano antigo totas as palabras remataban en vocal, pero dimpués a 'e final se perdió cuan ista yera dimpués d'as consonants -l-, -d-, -n-, -r- y -c-.
O castellano ye una d'as pocas luengas romances occidentals que conservoron a terminación etimolochica d'o plural acusativo d'o latín. Eixemplos: casa, casas (< lat. CASA(M), CASAS) canción (< *cancione), canciones (< lat. CANTIONE(M), CANTIONES) ley (< *leye), leyes (< lat. LEGE(M), LEGES) mes (< *mese), meses (< lat. MENSE(M), MENSES)
Cuan a palabra termina en -z (que viene de l'antiga terminación *-ce, que marcaba o mesmo son que a -z), o plural ye -ces: faz (< face), faces (< lat. FACE(M), FACES) voz (< *voce), voces (< lat. VOCE(M), VOCES)
Fueras d'os casos:
Cuan a palabra termina en -s y ye acentuata en a penultima silaba, no varía en plural: (el) paraguas, (los) paraguas (el) virus, (los) virus T'as palabras foranas, independientement d'a suya terminación, a mayoría d'as vegatas s'anyade -s: iceberg, icebergs As palabras que terminan en -í e -ú tonicas, en a norma culta forman o suyo plural con -es, encara que en a fabla popular muitas vegatas con -s, fueras d'os adchectibos derivatos de nombres de países: bisturí, bisturíes (culto), bisturís (popular) tabú, tabúes (culto), tabús (popular) iraquí, iraquíes (incorrecto: *iraquís) iraní, iraníes (incorrecto: *iranís)
L'acento orichinal d'as palabras se conserva tamién en a suya forma plural, por ixo s'ha de marcar u deixar a tilla seguntes as normas d'acentuación: volumen, volúmenes (< lat. VOLÚMEN, VOLÚMINES) canción, canciones (< lat. CANTIÓNE(M), CANTIÓNES)
Fueras de tres casos, on que l'acento cambia o suyo lugar, a causa de que estas son pal.abras cultas procedents d'o nominativo latín (y no de l'acusativo que ye o normal en as luengas romances), conservando l'acento orichinal d'o nominativo: carácter /karákter/, caracteres /karaktéres/ régimen, regímenes (< lat. RÉGIMEN, REGÍMINES) espécimen, especímenes (< lat. SPÉCIMEN, SPECÍMINES)
Numero gramatical en francés
Vinclos externos Plural – Diccionario panhispánico de dudas.
*