El nórdicu antiguu yera la llingua xermánica falada polos habitantes d'Escandinavia y les sos colonies d'ultramar dende los principios de la dómina viquinga hasta l'añu 1300 aproximadamente.Ole J. Benedictow (2011), La Peste Negro, 1346-1353: La historia completa, José Luis Gil Aristu (trad.), Ediciones AKAL, ISBN 8446029995 p. 44. Esta llingua surdió del protonórdicu mientres el sieglu VIII y, al evolucionar, acabó dando llugar a toles llingües escandinaves.
Por cuenta de que la mayoría de los testos que sobrevivieron provienen del islandés medieval, la variante estándar de facto d'esta llingua ye'l dialeutu occidental, esto ye, el noruegu ya islandés antiguos. Esti fechu fai que, dacuando, en cuenta de nórdicu antiguu falar d'islandés antiguu o de noruegu antiguu.
Sicasí, tamién esistía la variante oriental d'esta llingua, que falábase nos asentamientos viquingos de les actuales Suecia y Dinamarca. Nun había una separación xeográfica demasiáu clara ente los dos dialeutos. Ello ye que pueden atopase restos del nórdicu antiguu oriental al este de Noruega y traces del nórdicu antiguu occidental al oeste de Suecia. Amás, había un dialeutu denomináu gútnico antiguu, que s'inclúi dientro'l nórdicu antiguu oriental porque ye'l menos conocíu de los trés dialeutos.
Los falantes d'estos trés dialeutos consideraben que toos falaben una mesma llingua y denominar dansk tunga (NAOr) o dǫnsk tunga (NAOc) hasta'l sieglu XIII.
El nórdicu antiguu yera intelixible polos falantes d'inglés antiguu, de saxón antiguu y de baxu alemán, faláu al norte de l'actual Alemaña. Esta llingua foi evolucionando hasta estremase y convertise nes llingües noruega, islandesa, sueca y danesa.
L'islandés modernu ye la llingua que menos evolucionó a partir del nórdicu antiguu. El feroés tamién caltién munches semeyances, pero la influencia danesa fai que nun sía tan conservador como l'islandés. Anque les otres llingües evolucionaron más, los falantes de suecu, noruegu y danés entá s'entienden ente sigo gracies a el gran heriedu común del nórdicu antiguu.
Gramática vocales anteriores valor i [i] í i llarga [iː] y vocal llabial anterior [y] ý vocal llabial anterior llarga [yː] u [u] ú u llarga [uː] vocales posteriores valor e é e llarga [eː] ø e llabial [ø] œ e llabial llarga [œː] o o abierta ó o abierta llarga [oː] æ è llarga a [a] á a llarga [aː], o media o llabial
Sistema fonolóxicu
La escritura y el so valor fonéticu El nórdicu antiguu emplegó dos sistemes d'escritura:
L'alfabetu rúnicu, na so versión conocida como futhark nueva. y l'alfabetu llatín, que introducióse cola llegada del cristianismu, tres l'añu 1000.
Foi necesariu introducir nuevos signos nel alfabetu llatín pa representar tolos soníos del nórdicu antiguu. Na tabla (a la derecha) tán toles vocales del nórdicu antiguu n'alfabetu llatín.
Los símbolos , ę (que nun apaecen na tabla) y ø (una à, orixinalmente, sobre la cual se superpusieron o o e) nun apaecen en testos hasta'l sieglu XII. Fueron creaos pa la ortografía del islandés antiguu pol autor del so primer tratáu gramatical. El dígrafu æ emplegar nel nórdicu antiguu (y anguaño, nel danés y noruegu modernos); Æ utilizar en inglés antiguu. El nórdicu antiguu, amás, tien trés diptongos: æi, ǫu y æy. Estos diptongos, de normal, apaecen como digramas nos manuscritos.
Nes consonantes, emplegábense los grafemes þ (soníu z, como zapato del dialeutu español castellán, trescritu davezu como th) y ð (soníu d nidiu, como "nada" en castellán o the n'inglés, trescritu davezu como dh). El símbolu y usar pa trescribir el soníu vocálicu llabial anterior; esti símbolu con esti valor tamién lu utilizaba'l anglosaxón.
Acentuación El nórdicu antiguu estremaba les sílabes acentuaes y non acentuaes. L'acentu emplegábase, non pa marcar sílabes tóniques, sinón pa estremar les vocales llargues, acentuaes, de les curties, que nun llevaben acentu. L'acentu asitiábase, de normal, nel lexema de la pallabra, lo cual faía que la mayoría de les vegaes esti apaeciera na primera sílaba de la pallabra. Sicasí, en dellos casos el prefixu llevaba l'acentu y el radical perder. Nos nomes compuestos, cada unu de los elementos llevaba'l so propiu acentu.
Morfoloxía
Los sustantivos Los sustantivos, en nórdicu antiguu, clasifíquense siguiendo dos criterios:
Pol so lexema. Pol so xéneru.
Lexemes fuertes y lexemes débiles Hai dos posibilidad:
Si'l lexema acentuáu acaba coles vocales a, ō, i o u, entós el nome pertenez a la declinación fuerte.
Si'l lexema acentuáu acaba coles secuencies an, on o in, entós el nome pertenez a la declinación débil.
El restu de los nomes que nun cumplen les regles de la declinación fuerte tamién pertenecen a la declinación débil. Coles mesmes fai falta dicir que los nomes que presenten pequeñes alteraciones na so pronunciación, por cuenta de la dificultá que supón pronunciar ciertes combinaciones consonántiques, por casu nos que'l lexema acaba con l o r, pertenecen igualmente a la declinación débil, a pesar de les alteraciones que presenten na so declinación.
El xéneru nominal El nórdicu antiguu tenía trés xéneros: masculín, femenín y neutru. El xéneru depende, de normal, de la terminación del lexema del nome. Xeneralmente:
los lexemes qu'acaben con -a pertenecen al xéneru masculín o femenín; los lexemes qu'acaben con -o llarga pertenecen al xéneru femenín; los lexemes qu'acaben con -u pertenecen al xéneru masculín; los lexemes qu'acaben con -n, -nd o -r pertenecen a los xéneros masculín o femenín.
El númberu Orixinalmente, había trés númberos gramaticales en nórdicu antiguu: el singular, el dual y el plural, como en griegu antiguu. Sicasí, na dómina clásica'l dual fundiérase col plural, lo cual fai que podamos falar, en nórdicu antiguu clásicu, de solu dos númberos.
Les declinaciones nominales El nórdicu antiguu tenía cuatro casos, los mesmos qu'hai n'alemán modernu, esto ye, nominativu, acusativu, xenitivu y dativu.
Exemplu de la declinación fuerte: casu singular plural*armaz > armr*armōr > armar*arma > arm--*armas > arms--*armē > armi*armumz > ǫrmum
(Les formes reconstruyíes del protonórdicu tán precedíes por un asteriscu y, al so llau, atópense les formes en nórdicu antiguu clásicu)
Exemplu de la declinación débil: casu singular plural nominativu granni grannar acusativu granna granna xenitivu granna granna dativu granna grǫnnum
Los axetivos De primeres, los axetivos tornábense como los nomes. Sicasí, yá en protoxermánicu adoptáronse delles formes pronominales, lo que fizo qu'apaeciera la declinación propia de los axetivos, frutu del amiestu de les declinaciones nominal y pronominal. Les formes que tienen un orixe pronominal son:
casu singular pluralmasculínfemenínneutru masculínfemenínneutru nominativu - - t ir - - acusativu (a)n a t - - - xenitivu - rar - ra ra ra dativu um ri u - - -
Les otres formes empleguen: terminación en -a pal masculín y el neutru; y la terminación -o pal femenín.
Esta declinación úsase cuando un axetivu fai la función de predicáu o modifica un sintagma nominal indefiníu. A esta declinación conocer col nome de declinación fuerte.
Pa los sintagmes nominales definíos, úsase la declinación débil. Les sos carauterístiques son:
terminación -an pal masculín y el neutru singulares; terminación -ō pal femenín singular; terminación -um pal dativu plural de tolos xéneros y -o pal restu de los casos en plural.
Comparativu y superlativu Hai dos maneres de faer el comparativu y el superlativu en nórdicu antiguu: la mayoría de los axetivos empleguen el sufixu -ar pa formar el comparativu y -ast pa faer el superlativu; asina tenemos que: ríkr → comparativu: ríkari → superlativu: ríkastr. pero un pequeñu grupu d'axetivos faen el comparativu y el superlativu colos sufixos -r y -st, provenientes estos dos d'un umlaut que tien el so orixe na desapaición d'una i final. Siguiendo esta regla, tenemos que'l comparativu y el superlativu d'estos axetivos queda asina: langr → comparativu: lengri → superlativu: lengstr.
Los pronomes Los pronomes, en nórdicu antiguu, empleguen ocho sistemes morfolóxicos distintos: los pronomes personales los pronomes personales de tercer persona los demostrativos los posesivos los interrogativos los reflexivos los relativos los indefiníos
Estos ocho tipos de pronomes tienen formes distintes.
Los pronomes personales Entamar en tres números (singular, plural y dual) y cuatro casos, pero nun faen diferencies ente xéneros. Estos solu son los pronomes de primera y segunda persona, y el reflexivu de la tercera.
El dual emplégase cuando se fala d'aiciones nes qu'actúen solo 2 individuos.
Tabla de los pronomes personales: casu singular dual plural nominativu ek þú - vit it vér ér acusativu mik þik sik okkr ykkr oss yðr xenitivu mín þín sín okkar ykkar vár yðar dativu mér þér sér okkr ykkr oss yðr
Los pronomes personales de tercer persona Los pronomes personales de tercer persona, a diferencia de los pronomes de primera y segunda, estremen ente los xéneros masculín, femenín y neutru y correspuenden a un radical xermánicu carauterizáu pol prefixu h-. En nórdicu antiguu, esti sistema solo emplégase nel singular de los xéneros masculín y femenín. El xenitivu, en plural, utiliza la mesma declinación pa los axetivos y pa los pronomes.
Declinación de los pronomes de tercer persona : casumasculín femenín nominativu hann hon acusativu hann hana xenitivu hans hennar dativu honum henni
Los pronomes demostrativos En nórdicu antiguu hai dos tipos de pronomes demostrativos:
los demostrativos de alloña, que son formaos por dos paradigmes, son sa (que solo s'usa pal nominativu singular de xéneros masculín y femenín) y þa:
casu singular plural masculín femenín neutru masculín femenín neutru nominativu sá sú þat þeir þær þau acusativu þann þá þat þá þær þau xenitivu þess þeirrar þess þeirra þeirra þeirra dativu þeim þeirra því þeim þeim þeim
y los pronomes demostrativos de proximidá. Estos postreros tienen el so orixe nos demostrativos de alloña, pero añaden los sufixos -si y -a, quedando estos como los demostrativos del protonórdicu como, por casu, þansi. Por cuenta de l'amestadura d'estos sufixos, los radicales varien enforma como resultáu de l'apaición de les constonantes subxacentes, lo cual fai que la declinación d'esti tipu de pronomes sía bien irregular.
Los verbos El nórdicu antiguu, de la mesma que'l restu de les llingües xermániques, fai la distinción ente los verbos fuerte y débil.
Los verbos débiles son aquellos que, na so conxugación, el lexema nun amuesa la menor alteración y los tiempos verbales formar por aciu la suma de los sufixos y prefixos necesarios.
Los verbos fuertes, sicasí, son aquellos que presenten una alteración de tipu vocálicu nel so lexema en determinaos tiempos verbales.
El sistema temporal del nórdicu antiguu basar nes formes del pasáu pa formar el restu de los tiempos. Esti sistema de formación de los tiempos verbales puede atopase n'otres llingües, especialmente nes semítiques, como'l árabe.
Distribución xeográfica thumb|200px|left|Runes grabando un testu en nórdicu antiguu nuna de les piedres de Jelling. L'islandés antiguu yera casi idénticu al noruegu antiguu y dambos formaben el dialeutu occidental del nórdicu antiguu. El dialeutu oriental falar en Suecia y Dinamarca y n'asentamientos viquingos de Rusia, Inglaterra y Normandía. El gútnico antiguu falar na islla de Gotland y en dellos asentamientos al este del mar Bálticu. Nel sieglu XI, el nórdicu antiguu yera la llingua más falada n'Europa. Estender dende Vinland hasta'l Volga. El llugar de Rusia onde sobrevivió más tiempu foi en Nóvgorod, d'onde sumió nel sieglu XIII.
Descendientes actuales