miniatura|Mapa de la península de Kola. El sami akkala és una llengua sami extinta. Va ser parlat a les viles sami d'A'kkel i Ču'kksuâl, a l'interior de la Península de Kola a Rusia.
Al principi es va creure erròniament que el sami akkala era un dialecte del sami kildin, però, es va reconèixer que era una llengua sami independent més relacionada amb el seu veí occidental el sami skolt. L'accala sami és la llengua sami oriental més amenaçada. L'última parlant coneguda d'aquest idioma va ser Marja Sergina, morta el 29 de desembre de 2003. Tanmateix, a partir del 2011 hi havia almenys dues persones, ambdues de 70 anys, amb cert coneixement d'Akkala Sámi. Els restants ètnics Akkala Sámi viuen al poble de Yona.
Tot i que hi ha una descripció de la fonologia i morfologia de l'Akkala Sámi, alguns textos publicats i enregistraments d'àudio arxivats, la llengua Akkala Sami continua sent una de les llengües sami més poc documentades. Un dels pocs articles en aquesta llengua són els capítols 23-28 de l'Evangeli de Mateu publicat el 1897. Va ser traduït per A. Genetz i imprès a costa de la British and Foreign Bible Society.
Morfologia La següent visió general es basa en el volum de Pekka (Pyotr) M. Zaykov. La transcripció fonètica uràlica de Zaykov es conserva aquí. El punt volat ˑ indica la palatalització de la consonant anterior, analitzada per Zaykov com a pronunciació semisoft.
Substantiu
Akkala Sámi té vuit casos, singulars i plurals: nominatiu, genitiu-acusatiu, partitiu, datiu-ilatiu, locatiu, essiu, comitatiu i abessiu. El cas i el número s'expressen mitjançant una combinació de desinències i gradació de consonants:
Nominatiu: no hi ha marcador al singular, grau feble al plural. Genitiu-acusatiu: grau feble en singular, grau feble + -i en plural. Partitiu: aquest cas només existeix en singular i té la terminació -tti͔. Datiu-il·latiu: grau fort + -a, -a͕ o -ɛ en singular, grau feble + -i en plural. Locatiu: grau feble + -st, -śtˑ al singular, grau feble + -nˑ al plural. Essencial: aquest cas només existeix en singular: grau fort + -nˑ. Comitatiu: grau feble + -nˑ en singular, grau fort + -guim, -vuim o -vi̮i̭m en plural. Abessiu: grau feble + -ta en singular. Pronom
La taula següent mostra la declinació dels pronoms personals monn ‘jo’ i mij ‘nosaltres’. Els pronoms tonn ‘tu (sg.)’ I sonn ‘(s) he’ es declinen com monn, els pronoms tij ‘tu (pl.)’ I sij ‘ells’ es declinen com mij. SingularPluralNominativemonnmijGenitive-Accusativemūmii̭jiEssivemunˑ ---Dative-illativemunˑnˑa͔mii̭jiLocativemuśtˑmiśtˑComitativemuinˑmii̭jivuimAbessivemutamii̭ta Els pronoms interrogatius mī "què?" I tˑī, kī "qui?" Es declinen de la següent manera: mī ‘what?’tˑī, kī ‘who?’Nominativemītˑī, kīGenitive-Accusativemi̮nt́an, ḱanDative-illativemi̮zkozLocativemi̮stkośtˑComitativemi̮i̭nˑḱainˑAbessivemi̮ntaḱanta El demostratiu proximal tˑa͕t 'això' i el demostratiu medial ti̮t 'that' es declinen de la següent manera: SingularPluralSingularPluralNominativetˑa͕ttˑa͕kti̮tti̮kGenitive-Accusativetˑa͕nˑtˑa͕iti̮nti̮i̭Essivetˑa͕inˑ ---ti̮i̭nˑ ---Dative-illativetˑa͕ztˑai(t)ti̮k, ti̮zti̮i̭(t)Locativetˑa͕śtˑtˑa͕inti̮śtˑti̮i̼(n)Comitativetˑa͕inˑtˑa͕ivuimti̮i̭nˑti̮i̭vuimAbessivetˑa͕tatˑa͕itati̮tati̮i̭ta Verb
Els verbs Akkala Sámi tenen tres persones i dos nombres, singular i plural. Hi ha tres estats d'ànim: indicatiu, imperatiu i condicional; l'ànim potencial ha desaparegut. A continuació, el paradigma dels verbs va͕n̄ˑće ‘caminar’ i korrɛ ‘teixir’ es dona en temps present i imperfet: PresentImperfectPresentImperfect1sg.vā͕nʒamva͕n̄ˑcimkōramkorri͔m2sg.va͕nʒakvā͕nˑcikkōrakkorri͔k3sg.va͕n̄ˑcvānˑʒikorrkōri͔1pl.va͕n̄ˑćepˑvānˑʒimkorrɛpˑkōri͔m2pl.va͕nˑćepˑpˑevānˑʒitˑkorrɛpˑpˑekōri͔tˑ3pl.vā͕nˑʒatˑvan̄ˑciškōratˑkorri͔š El verb ĺiije ‘ser’ es conjuga de la següent manera: PresentImperfect1sg.ĺamĺii̭jim2sg.ĺakĺiijik3sg.ĺieĺai1pl.ĺepˑĺījim2pl.ĺepˑpˑeĺījitˑ3pl.ĺetˑĺii̭jiš Els temps composts com ara perfecte i pluperfect es formen amb el verb ĺii̭je en present o imperfet com a auxiliar i el participi del verb principal. Alguns exemples són ĺam tĭĕhtmi̮nč "he sabut" de tĭĕhttɛ "saber" i ĺai tui̭jāma "(s) que havia fet" de tui̭je "fer".
L'estat condicional té el marcador -č, que s'afegeix al grau feble de la tija: kuarčim ‘jo cosiria’, vizzčik ‘tu (sg.) Es cansaria’.
Com en altres llengües sami, Akkala sami fa ús d'un verb negatiu que conjuga segons la persona i el nombre, mentre que el verb principal es manté inalterat. La conjugació del verb negatiu es mostra aquí juntament amb el verb aĺ̄ḱe ‘començar’: 1sg.jim aĺg2sg.jik aĺg3sg.ij aĺg1pl.jepˑ aĺg2pl.jepˑpˑe aĺg3pl.jetˑ aĺg La tercera persona del singular i del plural del verb ĺii̭je ‘ser’ té formes contractades especials ɛĺĺa i jāĺa.
Enllaços externs KOLTAN- JA KUOLANLAPIN SANAKIRJA (Kola Sami dictionary, includes Akkala)
Akkala