Hanga Ádám (Budapest, 1989. április 12. –) magyar válogatott kosárlabdázó. 2017-ben elnyerte az Euroliga Legjobb védője díjat. 2011-ben a San Antonio Spurs az 59. helyen választotta az NBA-drafton. Ő az első magyar, akit kiválasztottak a drafton, de pályára nem lépett a ligában.
Pályafutása Klubcsapatokban
Albacomp A 200 cm magas, 90 kg testsúlyú játékos az Albacompban tűnt fel, miután a Budapesti Legyőzhetetlen Feketék csapatából szerződött Székesfehérvárra.
Első évek Spanyolországban A 2010–2011-es szezon alatt a spanyol Bàsquet Manresa csapata igen intenzíven érdeklődött Hanga iránt, majd a szezon végeztével, két hetes huzavona után leszerződtette a magyar válogatott reménységét.
Saski Baskonia 2013 júliusában négyéves szerződést írt alá a Laboral Kutxa Vitoria csapatával. A 2014-2015-ös idényt kölcsönben az olasz Sidigas Avellino csapatánál töltötte. A következő idényben újra a baszk csapatnál játszott, alapembere volt a bajnokságban és az Euroligában is négy közé jutó együttesnek.
2016 nyarán érdeklődött iránta a Barcelona, végül maradt az időközben Saski Baskonia néven szereplő Laboralnál, ahol csapatkapitánnyá választották.
2016 nyarán a magyar válogatottal 17 év után kvalifikálták magukat a 2017-es Európa-bajnokságra.
Szeptemberben több nagy tekintélyű szakíró, így Jeff Garcia is úgy nyilatkozott, Hangának egyértelműen az NBA-ben a helye. Az idény a Szuperkupa küzdelmeivel kezdődött, a Saski a hazai pályán rendezett négyes döntőben óriási csatában kapott ki 84–80-ra a Gran Canariától az elődöntőben. Csapatával a bajnokságban és az Euroligában is jó teljesítményt nyújtott, október elején a Murcia elleni bajnoki után a mérkőzés MVP-jének választották, a hónap végén pedig beválasztották a bajnokság álomcsapatába. 2017 január 3-án a Baskonia 77–62-re legyőzte a Real Madridot, Hangát pedig a mezőny legjobbjának választották. Február 13-án 87–86-ra győzte le a Allan Roscót is soraiban tudó Obradoirót, Hangát pedig nem csak a mérkőzés, hanem - pályafutása során másodszor - az egész forduló legjobbjának is megválasztották. A szezon végén őt választották az Euroliga legjobb védőjátékosának, és a spanyol bajnokság alapszakaszának álomcsapatába is bekerült.
2017. július 9-én 2020-ig szóló szerződést írt alá a Barcelonával, ám a Baskoniának a spanyol liga szabályai szerint lehetősége volt, úgymond meccselni a katalánok ajánlatát, amit megtettek, így Hanga játékjoga náluk maradt.. Július 23-án 2020 nyaráig meghosszabbította a szerződését, miközben a katalán csapat további ajánlatokat tett érte klubjának. Hosszas tárgyalásokat követően a Barcelona augusztus 22-én hivatalosan is bejelentette, hogy szerződtette a magyar játékost.
FC Barcelona és Real Madrid Szeptember 29-én éppen volt csapata, a Baskonia ellen mutatkozott be a katalán csapatban, a 87–82-re megnyert bajnokin Hanga tizenegy pontot dobott. Hamar beilleszkedett új csapatába, ahol edzője elsősorban védekezésben számított a játékára. Teljesítményéről csapattársa, a horvát Ante Tomić is elismerően nyilatkozott. Az ősz végén a Barcelona teljesítménye visszaesett, az Euroligában sorozatban háromszor, a bajnokságban kétszer veszítettek. A katalán csapat a szezon következő részében is folytatta a gyengébb szereplést, Hanga ekkor karrierje legnehezebb időszakáról beszélt. Januárban a CSZKA Moszkva elleni Euroliga-mérkőzésen bemutatott zsákolását a forduló legszebb jelenetének választották. Február 18-án a CB Gran Canaria csapatát 92–90-re legyőzve megnyerték a Király-kupát.
A bajnokságban az elődöntőig jutottak, ott Hanga volt csapata, a Baskonia ejtette ki a Barcelonát. A szezon végeztével Hangát megműtötték, aminek következtében négy hónapos kihagyásra kényszerült. Október 28-án játszott újra tétmérkőzést; a Joventut Badalona ellen 94–92-re megnyert bajnokin 22 perc alatt hat pontot dobott.
2019. február 17-én a Real Madrid elleni 94-93-as győzelemmel újra megnyerte csapatával a spanyol Király-kupát. A bajnokság döntőjébe is bejutott a Barcelona, de ott a Real Madrid összesítésben jobbnak bizonyult a katalánoknál. 2019 nyarán kettő plusz egy évvel meghosszabbította a szerződését. A 2019-2020-as szezonban a Barcelona bejutott a bajnokság döntőjébe, ott azonban 69–67-es vereséget szenvedett Hanga korábbi csapatától, a Baskoniától.
2021 februárjában a Barcelona a Real Madridot legyőzve megnyerte a Király-kupát, Hanga ezzel harmadszorra lett kupagyőztes Spanyolországban. A szezon végén bajnok lett a Barcelonával, és a katalán csapat bejutott az Euroliga döntőjébe, ott azonban 86−81-re kikapott a török Anadolu Efestől. Hanga az egész mérkőzésen mindössze hét másodpercet lépett pályára, ám így is ő lett a második magyar kosárlabdázó Dávid Kornél után, aki Euroliga-döntőben játszott. A szezon végén bajnoki címet nyert a katalánokkal. 2021. július 16-án hivatalossá vált, hogy négy év után távozik a Barcelonától. Egy hét múlva a rivális Real Madridhoz írt alá kettő plusz egy évre szóló szerződést. A 2022–2023-as szezonban a Real Madrid megnyerte az Euroligát, 11. elsőségét szerezve a sorozatban, Hanga pedig az első magyar kosárlabdázó lett, aki magasba emelhette a legértékesebb európai klubtrófeát.
A válogatottban A magyar válogatott tagjaként részt vett a 2017-es Európa-bajnokságon. A 2017 őszén rendezett világbajnoki selejtezőkön klubkötelezettségei miatt nem vett részt. 2022-ben öt év elteltével szerepelt újra a nemzeti csapatban, pályára lépett a világbajnoki selejtezőkön, és két mérkőzésen szerepelt a 2022-es Európa-bajnokságon a magyar válogatottban, majd combsérülés miatt ideje korán ért véget számára a kontinenstorna.
2025. január 22-én bejelentette, hogy nem szerepel többet a magyar válogatott színeiben. Összesen 76 alkalommal szerepelt a válogatottban.
Magánélete Hanga Ádám édesanyja magyar, édesapja egyenlítői-guineai származású. Ádám hároméves volt mikor szülei elváltak, édesanyja és annak szülei nevelték fel.
Pályafutásának statisztikája
EuroLiga SzezonCsapatJMKMJP/MMG%3P%BD%LP/MGP/ML/MB/MP/MPIR2013–14Baskonia15017,0.449.286.5602,11,10,70,55,65,32015–16272729,0.452.279.7075,11,71,41,28,213,12016–17333028,0.448.336.6674,42,41,30,710,513,02017–18Barça262524,4.452.347.6793,72,00,70,78,79,12018–19271320,5.464.282.7454,01,91,10,38,810,62019-2028*2520,3.444.276.7502,93,40,70,25,87,92020–2141*715,9.421.343.6472,21,70,80,34,64,82021–22Real Madrid312618,8.428.296.7733,11,70,60,45,86,6 2022–23†271613,4.376.362.7241,81,70,60,24,24,12023–24Crvena Zvezda261020,1.399.333.5332,92,41,00,38,08,2Összesen28117920,8.436.318.6783,22,00,90,57,08,3
EuroCup SzezonCsapatJMKMJP/MMG%3P%BD%LP/MGP/ML/MB/MP/MPIR2024-25Joventut Badalona14920,5.519.375.5002,92,41,30,36,78,0Összesen14920,5.519.375.5002,92,41,30,36,78,0
Nemzeti bajnokságok
Alapszakasz Szezon Csapat JM KM JP/M MG% 3P% BD% LP/M GP/M L/M B/M P/M 2006–07 Albacomp NB I/A 9 5,7 .556 .600 .571 0,7 0,4 0,7 0,1 2,4 2007–08 18 12,2 .657 .150 .640 1,6 1,2 1,3 0,6 3,9 2008–09 30 25,7 .690 .348 .667 3,3 2,6 1,8 0,1 10,1 2009–10 30 31,1 .651 .358 .675 3,8 2,0 1,9 0,7 13,1 2010–11 26 32,6 .567 .390 .680 4,3 3,3 2,9 0,7 17,7 2011–12 Assignia Manresa Liga ACB 34 20,9 .467 .268 .667 2,9 1,9 1,4 0,7 7,8 2012–13 Bàsquet Manresa 32 25,6 .464 .353 .703 4,5 2,3 1,3 0,8 11,7 2013–14 Laboral Kutxa 26 16,9 .629 .333 .500 2,4 1,0 1,0 0,6 5,8 2014–15 4 12,8 .800 .000 -- 3,0 1,8 0,8 0,3 2,0 Sidigas Avellino Lega A 30 28,7 .474 .265 .712 4,3 2,7 1,9 0,8 10,6 2015–16 Baskonia Liga ACB 33 25,3 .533 .304 .721 4,0 1,6 1,6 0,7 9,12016–173028,2.472.325.7804,02,41,30,611,92017–18Barcelona Lassa3021,4.487.359.6603,41,61,20,48,32018–19Barça Lassa2621,8.514.393.6833,91,61,30,310,32019–20Barça2121,5.466.293.7654,03,50,90,57,02020–214115,7.546.507.7023,21,90,70,45,52021–22Real Madrid3720,1.449.359.7393,11,70,80,48,52022–232814,6.482.333.6001,91,30,60,25,02023–24Crvena ZvezdaLiga ABA2017,3.433.388.5932,22,60,90,16,32024-25Joventut BadalonaLiga ACB1622,0.385.255.6003,42,10,60,15,1Összesen52121,0.536.329.6663,22,01,20,58,1
Rájátszás Szezon Csapat JM KM JP/M MG% 3P% BD% LP/M GP/M L/M B/M P/M 2007–08 Albacomp NB I/A 10 16,7 .432 .280 .580 2,4 1,9 1,3 0,6 5,4 2008–09 4 20,0 .400 .440 .750 2,5 2,8 1,8 0,3 8,8 2009–10 5 30,4 .483 .510 .650 3,0 3,0 1,8 0,2 15,4 2010–11 13 34,5 .579 .333 .610 4,5 3,5 2,5 0,8 17,5 2013–14 Laboral Kutxa Liga ACB 2 16,0 .333 .000 .666 2,5 0,0 0,5 0,0 3,0 2014–15 3 15,3 1.000 .000 -- 2,3 0,3 1,0 0,0 2,6 2015–16 Saski Baskonia 7 32,0 .510 .200 .740 6 1,1 1,0 1,1 10,92016–17727,0.724.400.5714,72,11,90,711,42017–18FC Barcelona 726,0.590.067.7043,11,70,90,99,72018–19922,0.472.250.8003,81,30,60,98,62020–21815,0.444.333.7002,51,60,40,33,42021–22Real Madrid923,0.542.314.7653,42,60,40,610,92022–23914,0.737.400.5001,60,40,60,24,6Összesen9322,5.557.271.6693,31,71,10,58,6
Európai kupákon való részvétel Euroliga 2013/2014 Laboral Kutxa Vitoria 2015/2016 Laboral Kutxa Vitoria Gasteiz- Final Four, 4. hely
CEBL-kupa
2008/2009 Albacomp - kupagyőztes 2009/2010 Albacomp
Sikerei, díjai
2008–2009-es CEBL-bajnok az Albacomp csapatával 2009-ben válogatott kerettag lett 2010-es és 2011-es All-Star MVP 2010–2011 Magyar Kupa ezüstérmes 2010–2011 Magyar bajnoki ezüstérmes A 2011-es NBA-drafton az 59. helyen választotta a San Antonio Spurs 2017–2018-as, 2018–2019-es és 2020–2021-es Király-kupa-győztes a Barcelonával 2019–2020 spanyol bajnoki ezüstérmes 2020–2021-ss Euroliga-döntős a Barcelonával 2020–2021-es Spanyol bajnok a Barcelonával 2021-es spanyol Szuperkupa-győztes a Real Madriddal 2022–2023-as Euroliga-győztes a Real Madriddal
Klubjai
1996–2006: Budapesti LF KK (utánpótlás) 2006–2011: Albacomp 2011–2013: Básquet Manresa (Assignia Manresa ill. La Bruixa d'Or néven) 2013–2017: Laboral Kutxa Baskonia (Saski Baskonia néven 2016 nyarától) 2014–2015: Sidigas Avellino (kölcsönben) 2017–2021: Barcelona 2021–2023: Real Madrid 2023-2024: Crvena Zvezda 2024-napjainkig: Joventut Badalona
Díjai, elismerései Az év magyar kosárlabdázója (2011, 2012, 2013, 2016, 2018, 2021, 2023) Junior Prima díj (2012) Magyar Arany Érdemkereszt (2018)
Jegyzetek
További információk Eurobasket Albacomp MKOSZ
Kategória:Magyar kosárlabdázók Kategória:1989-ben született személyek Kategória:Junior Prima díjasok Kategória:Élő személyek Kategória:Irányítók Kategória:Dobóhátvédek Kategória:A Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetettjei