La gramática catalana ye l'estudiu del sistema de la estructura llingüística del catalán.

Descripción tipolóxica Como'l restu de llingües romániques el catalán ye una llingua flexiva fusionante. Eso significa que les pallabres camuden de forma según accidentes gramaticales (xéneru, númberu, casu, tiempu, aspeutu, etc). El calter fusionante reflexar en qu'un morfema puede llevar simultáneamente información sobre delles categoríes (por casu na forma verbal verbu cantaves 'cantabes' el morfema -ve- indica simultáneamente tanta manera indicativa, como tiempu pasáu y aspeutu imperfectu.

Los artículos, nomes y axetivos camuden de forma según el valor espresáu nes categoríes de xéneru y númberu. Los verbos camuden de forma según un númberu entá mayor de categoríes, persona-númberu, tiempu-aspeutu-manera (ye nestes categoríes onde apaez el mayor grau de fusión o sincretismu).

Morfoloxía

En catalán, como nes demás llingües romániques, tolos nomes tienen xéneru gramatical (anque se trate de seres inanimaos o astractos). En catalán los dos xéneros esistentes denominar «masculín» y «femenín». Magar pa los nomes que designen a seres animaos, cuantimás persones, esiste una alta correllación ente xéneru gramatical y sexu. Pa nomes inanimaos o astractos, la asignación de xéneru gramatical depende n'alto grau de la fonoloxía de la pallabra (terminación): el llibre (el llibru), la taula (la mesa), anque'l xéneru nun ye dafechu predictible de la forma fonética (como asocede nes llingües romániques). Los axetivos tamién estremen xéneru y cuando un axetivu complementa a un nome estos tienen de concordar nel valor asignáu a la categoría de xéneru.

Nel singular munchos femeninos, al igual qu'asocede en munches llingües romances, terminen en -a, pero polo xeneral tamién son femeninos otros nomes que deriven de pallabres llatines de xéneru femenín. Munchos nomes masculinos carauterizar por terminar en consonante o -e. Polo xeneral los masculinos terminaos con consonante deriven de pallabres llatines en -O(M), yá que na llingua munches vocales átones finales (sacante la -A) se elidieron. Exemplos: nen 'neñu' / nena 'neña' gall < GALLU / pita < PITA

La -e apaez como terminación de masculín cuando la so elisión provocaría un grupu consonánticu final, o tres ciertes consonantes.

En catalán como n'otres llingües romániques esisten alternances de xéneru pa espresar términu semánticamente rellacionaes, nestes pallabres les terminaciones funcionen derivativamente y non flexivamente yá que esisten cambeos de significáu. Como nos siguientes pares onde alterna'l xéneru pa espresar significaos cercanos. Por casu: el cap (‘la cabeza’), la capa (‘la capa’) el roc (‘la piedra’), la roca (‘la roca’). Estos pares son paralelos a lo qu'asocede en castellán n'otros pares: el avión / la avioneta el bolso / el bolsillo / la bolsa Hai nomes que nun camuden de formes cuando pasen del singular al plural. Por casu: el pols (‘el pulsu’) y els pols (‘los pulsos’) el temps (‘el tiempu’) y els temps (‘los tiempos’) la tos (‘la tos’) y les tos (‘les toses’)

Los nomes de seres animaos non humanos pueden estremase en cuatro clases Masculinos que se referieren a machu o fema: un cocodril (‘un cocodrilu’) un rossinyol (‘un ruiseñor’) Femeninos que se referieren a machu o fema: una guineu (‘un foín’) una sargantana (‘una llagartesa’) Formes distintes pal machu y la fema: un cavall (‘un caballu’), una egua (‘una yegua’) un brau (‘un toru’), una vaca (‘una vaca’) Formes col mesmu raigañu: un gos (‘un perru’), una gossa (‘una perra’) un lleó (‘un lleón’), una lleona (‘una lleona’)

Los nomes referíos a humanos pueden ser estremaos nos siguientes grupos: Solo masculinos: un fuster (‘un carpinteru’) un paleta (‘un albañil') Solu femeninos: una pentinadora (‘una peinadora’) Dambos: un modista (‘un modisto/a’), una modista (‘una modista’) un fraticida (‘un fraticida’), una fraticida (‘una fraticida’) Dambes formes cola mesma, o similar, raigañu: un cuiner (‘un cocineru’), una cuinera (‘una cocinera’) un mestre (‘un maestru’), una mestra (‘una maestra’) Dambes formes con distintos raigaños: un home (‘un home’), una dona (‘una muyer’) un amo (‘un amu’), una mestressa (‘una ama’) Idénticu raigañu con distintes terminaciones: un actor (‘un actor’), una actriu (‘una actriz’) un metge (‘un médicu’), una metgessa (‘una médica’) Doble posibilidá: un advocat (‘un abogáu’), una advocada o una advocadessa (‘una abogada’) un poeta (‘un poeta’), una poeta o una poetessa (‘una poeta’) un déu (‘un dios’), una dea o una deessa (‘una diosa’) Les pallabres -iu pueden tomar -iva.

Artículos L'artículu definíu presenten les siguientes formes: Nome Masculín Femenín singular el, l' la, l' plural els les

Amás l'artículu indefiníu típicu de les llingües romániques que presenta les siguientes formes: Nome Masculín Femenín singular un una plural uns unes

Axetivos

En catalán, el axetivu tien xéneru y númberu como'l nome al que califica. Los axetivos pueden estremase en tres grupos: Cuatro formes: singular masculín: blanc (blancu), singular femenín: blanca, plural masculín: blancs, plural femenín: blanques. Trés formes: singular: feliç (feliz), plural masculín: feliços, plural femenín: felices. Dos formes: singular: diferent (distintu), plural: diferents.

Pronomes personales En catalán los pronomes personales tienen al igual que n'asturianu formes distintes según la so función sintáctica: {|class=wikitable style=text-align:center; |- ! rowspan=2|Persona ! colspan=2|Tónicu ! rowspan=2|Clíticu(débil) ! rowspan=2|Reflexivu ! colspan=2|Posesivu |- ! Indep.(enfático) !! Oblicuu ! Forma 1 !! Forma 2 |- ! 1.ª singular | jo || mi || colspan=2|em, me m', 'm || (el) meu (la) meva || mon ma |- ! 2.ª singular | colspan=2|tu || colspan=2|et, te t', 't || (el) teu (la) teva || ton ta |- ! 3.ª singular masc. | colspan=2|ell || el, lo l', 'l | rowspan=2| es, ses', 's | rowspan=2| (el) seu(la) seva || rowspan=2| son sa |- ! 3.ª singular fem. | colspan=2|ella || la l|- ! 1.ª plural | colspan=2|nosaltres || colspan=2|ens, nos 'ns | (el) nostre (la) nostra || nostre nostra |- ! 2.ª plural | colspan=2|vosaltres || colspan=2|us, vos | (el) vostre (la) vostra || vostre vostra |- ! 3.ª plural | colspan=2|ells, elles || els, los 'ls | es, ses', 's || (els) seu (les) seva || llurs |} La forma independiente ye tónica y úsase opcionalmente como n'asturianu como suxetu enfáticu o como respuesta a una entruga. La forma clítica o débil apaez como clíticu verbal pa oxetu direutu. La forma oblicua usar tres preposición. Les formes reflexivu y posesivu úsense como n'asturianu.

Pronomes débiles (clíticos) La forma de los pronomes débiles depende de la posición que tienen respectu al verbu, la persona, el xéneru gramatical y, finalmente, la función sintáctica.

La diagrama de baxo amuesa toles formes distintes. Los pronomes de la columna A úsense cuando'l verbu empieza en consonante; los de la columna B cuando'l verbu empieza en vocal; los de la columna C cuando'l verbu acaba en consonante; finalmente, los de la columna D úsense cuando'l verbu acaba en vocal. Por casu: em sentiu (escucháisme), m'agrada (gústame), no vol siguir-me (nun quier siguime), dóna'm un llibre (dame un llibru). Los pronomes li, ho, o hi, queden invariables, ente que'l pronome en tien cuatro formes: en, n', -ne y 'n. Por casu: en tinc, n'agafe, porta'n, porteu-ne.Pronomes débiles: diagrama Antes del verbuDempués del verbuABCD1emm’me ’m2ett’te ’t3reflex.es s’se ’sCD (masc)ell' -lo ’lCD (fem)la l' -laCIli -li1ens -nos’ns2usvosus3reflex.es s’ -se ’sCD (masc)els -los’lsCD (fem)les -lesCI (masc i fem)els -los’ls

(a) Forma reflexiva y pronominal. (b) Complementu direutu (masculín). (c) Complementu direutu (femenín). (d) Complementu indireutu.

(a) Reflexivu: La nena es renta (La neña llímpiase). Pronominal: Tothom es va penedir (Tol mundu penóse). (b) Complementu direutu (masculín): Ahir el vaig veure (Ayeri vilo), Anit els vaig convidar a sopar (Anueche convidélos a cenar). (c) Complementu direutu (femenín): Ahir la vaig veure (Ayeri vilo), Anit les vaig convidar a sopar (Anueche convidar a cenar). (d) Complementu indireutu (masculín o femenín): Li donaràs el llibre? (¿Darás-y el llibru?), Els donaràs el llibre? (¿Darás-yos el llibru?).

Orde y combinación de los pronomes débiles

La fórmula xeneral de combinación ye: {|class=wikitable style="text-align:center;" |- | se ||| 2a p / 1a p (CI/CD) || || || rowspan=4|V |- | || 2a p / 1a p (CI) || el, la, els, les, ho (CD) || |- | || 3a p: (li, els, CI) || 3a p: el, la, els, les, ho (CD) || alverbiales (en, hi) |- | || 2a p / 1a p (CI) || alverbiales (en, hi) ||

Siguiendo l'orde de la fórmula, siempres escontra la derecha, cualquier combinación de dos o más pronomes débiles ye gramaticalmente posible. Nun s'almite la combinación de ho + en (*n'ho), o hi (*ho hi); o de en + en, ho + ho o hi + hi. L'apóstrofu na combinación de dos pronomes débiles siempres s'asitia lo más a la derecha posible: se't, se't, se'ns, se'm, se'n, te'm, te'ls, te'l, te'n, etc. Les combinaciones de el y la con en escríbense l'en y la'n respeutivamente, por casu: No puc treure-l'en (el meu fill, del col·legi) - Nun puedo sacalo (el mio fíu, del colexu) No puc treure-la'n (la meva filla, del col·legi) - Nun puedo sacala (la mio fía, del colexu)

Ortográficamente delles combinaciones usen hi anque nun venir# de alverbiales: li + el/la > li'l /li+l/ > l'hi /li/ (la forma li'l usar na comunidá valenciana, ente que la forma ortográfica l'hi ye la usada en catalán oriental estándar (Cataluña oriental y Baleares). Igualmente en plural li + els > li'ls /li+ls/ > els hi /ls+i/ o li + les > li les > les hi.

El verbu

En catalán, el verbu portar de manera similar al de les demás Llingües romániques, tien cuatro modo (indicatiu, subjuntiu, condicional ya imperatiu), dos voces (activa y passiva), tres tiempos (passat, present y futur) y dos aspeutos (perfecte ya imperfecte). Los raigaños verbales arrexuntar en cuatro paradigmes flexivos o conxugaciones: Primer conxugación: acabaos en -ar. Exemplu: cantar (cantar). Segunda conxugación: acabaos en -re, -er o -r. Exemplu: batre 'bater', coure 'cocer' (del llatín cóquere), haver 'haber', témer 'tarrecer', dur 'llevar (lat. dúcere). Tercer conxugación: acabaos en -dir. Exemplu: sentir 'sentir', patir 'carecer, sufrir' (lat. *patīre < lat. clas patī).

Delles carauterístiques específiques del catalán que lu estremen del asturianu modernu son: El participiu de los tiempos compuestos (formes de perfectu) puede concordar en xéneru col oxetu direutu:A la teva germana, l'he vista aquest matí / Al teu germà, l'he vist ...'A la to hermana, ver esta mañana' / 'Al to hermano...' En catalán modernu, el pretéritu perfectu más usáu ye perifrásticu:vaig anar-me'n de siguida 'fui [d'ellí] aína'Sé que em va estimar molt 'sé que m'amar enforma'

Sintaxis Polo xeneral el catalán sintácticamente ye bien similar a otres llingües romániques, como les llingües iberorromances. Sicasí, esiste delles pequeñes diferencies por casu na posición almitible pa un suxetu postpuesto: en catalán, ye más restrictivu que l'español, el portugués, rumanu, magar son posibles oraciones con orde "verbu suxetu". (1a) Güei va mercar Juan comida.(2a) Ayeri resultaron munchos soldaos mancaos.Les oraciones equivalentes en catalán nun son posibles ensin cambéu d'orde: (1b) **Avui comprarà en Juan menjar.(2b) **Ahir van resultar molts soldats ferits.Otra carauterístiques del catalán, compartida pol francés y l'italianu ye la concordanza del participiu col oxetu direutu, nel casu de tiempos compuestos: (3) A la Joana, no l'he vista avui / A en Joan, no l'he vist avui.'A Juana, nun la he visto güei' / 'A Juan nun lo vi güei', anque la perífrasis asturiana tener + participiu dase siempres: 'Esa película, yá la tengo vista' y 'Esi documental, yá lo tengo visto'.

Dificultaes ortográfiques