El términu gramática uwa fai referencia a la gramática del idioma tunebo ( en tunebo o' kuwa), esto ye, l'estudiu de les regles que la rixen.
El uwa ye una llingua amerindia pertenenciente a la familia de les llingües magdalénicas, subgrupu de la gran familia Chibcha. Los investigadores Jijón, Caamaño, Rivet y Mason clasifiquen al uwa como una llingua Chibcha, ente que Wheeler, Castellvi y Pérez asitiar como parte de la familia llingüística Chibcha Central. Cassani en 1794 yá consideraba al tunebo como un dialeutu del muisca. La esistencia de la familia llingüística chibcha foi establecida por Max Uhle na so ponencia Verwandtschaften und Wanderungen der Tschibtscha, presentada al séptimu Congresu Internacional d'Americanistes (1888) demonstrando la rellación de parentescu ente'l muisca, les Llingües arhuacas (cágaba, guamaca, bintucua), les llamaes llingües talamanqueñas (bribri, cabécar, térraba y boruca) y les llingües guaimíes (move, murire, muoy). Tien una similaridad lexical principalmente col muisca nun 44% y col damana n'aprosimao un 35%
El uw cuwa ye una llingua ergativa dependiente de los casos. L'orde predominante de les pallabres ye Suxetu-Complementu-Verbu nes frases principalmente declarativas. L'alfabetu uw cuwa propuestu por Headland componer de 19 lletres: a, b, c, ch, e, h, i, j, m, n, o, q, r, s, t, u, w, ŵ, y; pronúnciense igual qu'en castellán, con delles variaciones. Sicasí, na escritura de testos modernos úsense les siguientes lletres: a, b, e, h, i, j, k, m, n, o, r, s, sh, t, u, w, ŵ, y. Bonit-at eb yá-ka-ro. mure-ergativo maíz comer-presente-declinación El mure ta comiendo maíz.
Componentes de la oración En uw cuwa hai numeros, sustantivos, pronomes, axetivos, verbos, alverbios y posposiciones.
Númberu Los númberos en uw cuwa tán basaos nun sistema decimal. Hai pallabres pa los númberos hasta nueve. Los númberos cimeros fórmense añadiendo pallabres y varia según el dialeutu, nesti casu, son los usaos en tunebo central. Los numberales van dempués del suxetu nes frases nominales. bayara bukáy
dos perros 1 úbistia/ubstia 6 téraya 2 bukaya 7 kukuía 3 baga 8 ábia 4 bakaya 9 estária 5 esía 10 ukásia
Tocantes a los númberos ordinales, de normal van integraos a los sustantivos. Como nun se modificar l'acentu tónicu de los mesmos, hai que caltener l'acentu na declinación: bakaya: bakáy bawoy la tercer vegada bat el tercer día
1° ibtu 6° teroy 2° bukoy 7° kukuwóy 3° bawoy 8° abwoy 4° bakoy 9° estarwoy 5° eswoy 10° ucaswoy
ukasi bukáy bawoy kes ubsti: 21 diez dos (tercer diez) más unu :diez por dos más unu escontra'l tercer diez.
ukasi abi estarwoy kes bakay: 84 diez per ocho más cuatro escontra'l novenu diez
ukasi bakáy eswoy kes esí: 45 diez per cuatro más cinco escontra'l quintu diez
Sustantivu Tolos sustantivos aisllaos terminen en -a. La mayoría de les inflexones de los sustantivos dar a nivel de frase y non al de la pallabra. Estos subdivídense nes siguientes clases:
Sustantivos humanos Estos pueden llevar el morfema -in qu'indica na mayoría de los casos el númberu plural. Estos denotan seres humanos (parentescos, nomes y llugares de proveniencia). Los que nun lo lleven, tienen una pallabra alternativa: wakjá fíu, sasa fíos. N'ocasiones los nome propios tienen un sufixu indicador de xéneru (-abá ma,-wiya muyer y -kuba pal masculín). Por casu, Ririsabá y Baskowiya son femeninos y Wiskuba ye masculín.
Sustantivos verbales Derivar de los verbos al amestar les partícules -kib, -kin, o -key. El sufixu -kib forma sustantivos referentes a una persona (singular) qu'executa l'aición: yew̃kib (lo que lleva). Úsase'l sufixu -kin pa indicar plurales: yew̃kin (los que lleva). El sufixu -key referir a l'aición o'l complementu: rakey (venida), rojokey (traíu)
Otros sustantivos Los restantes nun indiquen nin númberu nin calter humanu
Pronome
Pronomes nominativos Al igual que n'español, el tunebo fai la diferencia ente persona y númberu. Nes terceres persones tamién estrema na distancia: próximidad y alloñanza:
persona singular plural primer (yo) / nós (as) rusti, as isa, is segunda tu, usté / ustedes baha, bah baa tercer (él equí/ella equí) / (ellos equí/elles equí) uiya wíyina tercer (él allá/ella allá) / (ellos allá/elles allá) eya, ey eyina, eyin
Los pronomes nominativos tamién pueden sirvir como posesivos usaos antes d'un sustantivu: As abro: La mio ma : As ray bar bahna-jak-ro: La mio plata acabóse. la mio plata yá acabase-(pasáu)-(declaración) Pronomes demonstrativos eya: eso(a) ucha: esto(a)
Pronomes reflexivos
persona singular plural primer: (mesmu) ajmar ijmár segunda: (mesmu) behmar bemar tercer: (mesmu) ima imar
Asa ajmar benro. Istiy áytiro.Yo mesmu voi. nun voi mandar a otru.
Pronomes xenitivos atributivos
persona singular plural primer ajáy isay segunda bahay bay tercera (próximu) uiyay uiyinay tercer (llonxanu) eya eyinay 'ir eya isay-ro.'
comida esa(llonxanu) nuesu-decl.
(Esa comida ye nuesa)
Axetivos
Como n'otros idiomes, los axetivos describen una carauterística del suxetu. En tunebo la forma más común ye l'usu de la forma verbal ( usu de la declaración -ro), les frases tienen el siguiente orde (S+A+V). Los axetivos van dempués del sustantivu, nun concordar con xéneru nin con númberu.
Karson baksoy rakat-ro. pantalones negru querer-declaración
Quiero pantalones negros.
Oriken-ro. guapu-declaración
Ye guapu.
Axetivu cuantificador Los cuantificadores van dempués del suxetu en frases nominatives
kajk-an bahnák tierra-énfasis tou :tola tierra
La repetición d'un axetivu cuantificador.
konu konu shéy-kuway-ra poco pocu tener-aición típica-contrastivizador Hai bien pocu.
Verbos
Verbos transitivos Los verbos transitivos impliquen dos actores na frase. Un actor qu'executa y otru que recibe l'aición, esti postreru puede ser un oxetu inanimáu
Aj-át bajít wá-ro-ra. yo-ergativo machete mercar-declaración-contrastivizador Yo merqué un machete.
Sér-in-at án-ti-ro. home-xéneru/plural-ergativo cocinar-negación-declaración Los homes nun cocinen.
Verbos intransitivos Los verbos intransitivos impliquen aiciones realizaes por un solu actor, como ye'l casu de los verbos de desplazamientu:
Rusti ríkra wiki-n-ro. yo día volver-intención-declaración Yo voi volver de día.
Verbos bitransitivos Los verbos bitransitivos impliquen un suxetu, un complementu y una fonte o meta pal movimientu del complementu. Bah-at-an shiht-an as-ak ro-i. tu-ergativo-énfasis mensaxe-enfásis el mio-destín traer-imperativu * Tráime la razón.
Babkar ak kunkuwari bakáy bi-ka-ro. Babcara destín totuma dexar dir-presente-declaración Voi dexar la totuma pa Babcara.
Verbos impersonales En tunebo, hai eventos que nun yeren intencionales, de normal namái esisten les sos formes del pasáu. Tales verbos son: devolver, sangrar, tar cansáu. As bar seo-jak-ro. yo yá cansar-pasáu-declaración
Yo yá cansé.
Verbos de cláusula oxetiva Trátase d'una serie de verbos que se refieren al actu de falar, a les perceiciones o pensamientos qu'actúen como complementu de les oraciones. Los más importantes son: wakinro (dicir), séhanro pensar. As-ra bar be-n-ro, wa-non-ra.yo-contrastivizador yá dir-intención-declaración dicir-declaración-contrastivizador.Yo dixi que yá voi
As erar eyta ak be-n-ro, séhw̃a-ro.yo allá asina destino dir-intención-declaración pensar-declaraciónYo creo que voi allá y retraso eso. As ukasi ak be-n séhw̃a-ro.yo diez (díes) destino dir-intención pensar-declaraciónYo pienso dir por diez díes.
Verbos auxiliares Los verbos auxiliares del tunebo son yajkinro (faer), shákinro (poner), tenro (ganar), rehkinro (tar), rauwinro (entrar) y óraro (suponer).
Verbos copulativos L'únicu verbu copulativu, rehkinro espresa l'estáu de les coses. kuk wini reh-ka-ro sei dar tar-presente-declaración (Él) tien sei.
Ahní reh-jek-ro. feliz tar-pasáu-declaración (Él) ta feliz.
kue reh-ti ja-i. murniu tar-non auxiliar-imperativu * Nun tea murniu.
Sufixos verbales
Los verbos del tunebo lleven sufixos indicadores de tiempu o manera (pasáu, presente, futuru, pasáu recién y futuru próximu, intención, negación, capacidá o obligación, ya imposibilidá), y otru tipu de sufixos de cuenta qu'indica entruga, declaración: (con involucramiento o ensin involucramiento), mandatu o contraste. El verbu nun indica persona, anque hai ciertes formes que dexen estremalos. Por casu, la forma intencional -n casi siempres ye mesma de la primer persona, les formes pa entrugues -ka y mandatos -wa correspuenden a la segunda persona, y la forma ensin involucración -kwa, -non a la tercer persona.
Sufixos d'intención Los sufixos -n o -in indiquen la intención de cumplise cola aición del verbu. El tiempu ye futuru.
Bakat ubash el toŵ-in-ro. cuatro(díes) casa faer en paya-intención-declaración En cuatro díes voi faer la casa (en paya).
Sufixos de negación La negación indicar col sufixu -ti.
Ahajira bahnak-i sín-ti-ro. inda tou-nun aprender-neg-decl Inda nun aprendí tou.
Sufixos de capacidá o obligación
La capacidá o obligación indicar nel verbu col sufixu -arreya. Indica que daqué puede o tien de faese. El tiempu ye'l futuru. Tamién puede usase p'aconseyar,como alternativa al usu del imperativu. Bi-r as abi kuan-áta-ro. dir-dempués yo ocho amanecer-obligación-declaración Cuando tenga que dir retrasaré ocho díes.
Rusti kuanmít Güicán be-n séha-ro... Eyta bira dir an-áta-ro. yo mañana Güicán dir-intención pensar-declaración asina ye comida cocina-obligación-declaración Yo pienso dir a Güicán mañana... Por eso tu tienes que cocinar.
Sufixos d'imposibilidá
La imposibilidá o prohibición nel verbu indicar col sufixu -foliar. Is oya bár bin-at-ra ai éy-in-ra yéh-foliar-kua-non. nós ropa non quien-ergativo-contrastivizador bonu 3-xenero/plural-contrastivizador casar-imposibilidá-aición típica-decl Nós los probes nun podemos casanos coles bones (muyeres).
Presente, pasáu y futuru inmediatos
El tiempu indicar nel verbu. El sufixu -ka indica'l presente continuu. (L'aición sigue mientres un periodu de tiempu). N'otros verbos el tiempu presente nun s'indica. rakaro: ta viniendo bikaro: ta diendo tákaro ta cantando wakaro ta diciendo tero (esceición) ta falando
El tiempu pasáu indícase usando -jak/-jek/-jok, el pasáu inmediatu con -roxura/-iri y el futuru inmediatu con -aykira.
Is-an Babru jor ro-jok-ro.
nós-énfasis Pablo con venir-pasáu-declaración
Nós vinimos con Pablo.
As-ra bar wuk-iri.
yo-contrastivizador yá tornar-pasáu inmediatu
Yo acabo de tornar. (El mio compañeru quedó allá).
Sufixos interrogativos La interrogación nel verbu indicar col sufixu -ka/ki nel presente, o -yá/yi nel pasáu.
Baha bitat ben-ka?
usté cuando va-interrogación
¿Cuándo se va usté?
Sufixos declarativos Indicar col sufixu -ro o -non.
Aj-át bah shi-in-ro. yo-erg usté llamar-intención-declaración Yo voi llamalo.
Sufixu imperativu Lleven el sufixu -wa/ŵa, -wi/ŵi.
An-wi. cocinar-imperativu Cocina!.
Sufixu de distanciamientu
El non involucramiento o distancia nel tiempu y l'espaciu nel verbu indicar col sufixu -kua. Esti sufixu tamién indica tamién estaos típicos. Erara kat querosa bar ku-jak-kua-non. allá tamién pericu yá llegar-pasáu-non involucramiento-declaración Los pericos yá llegaron allá.
Sufixu de contraste
El contraste nel verbu indicar col sufixu -ra. Usar p'ayudar a estremar ente los falantes.
Sábaro as wísturur ku ba ku-ro-ra. Etar sikor isuwar bar ró-non-ra. Sábadu yo enriba llegar dexar tornar-del-contrastivizador. Entós otra vegada embaxo yá venir-declaración-contrastivizador El sábadu yo xubí y yá torné de nuevu.
Sufixos numberales Dellos verbos indiquen singular o plural por aciu un cambéu na vocal del raigañu:
rajakro él/ella vieno / rojokro ellos vineron yehnjakro él/ella llevantó / yinjakro ellos llevantaron
Referencies
Enllaces esternos