En aragonés bi ha verbos acabaus en -iar no frecuentativos que derivan de verbos latinos acabaus en -IARE José Antonio Saura Rami: Elementos de fonética y morfosintaxis benasquesas, Zaragoza, Gara d'Edicions-Institución Fernando el Católico (2003). p 209, p 108, p 213. y que no han tenito una etapas u variants centro-orientals en -eyar, propias d'os verbos frecuentativos derivaus de verbos latinos en -IDIARE. Os verbos acabaus en -iar no frecuentativos no se remontan a verbos latinos acabaus en -IDIARE y en son eixemplos verbos como cambiar Chabier Lozano Sierra, Ánchel Loís Saludas: Aspectos morfosintácticos del belsetán, 2005, Gara d'Edizions, p 127. A conchugación d'o verbo estudiar en belsetán., estudiar, ninviar, odiar y principiar beluns d'os cuals tamién se sienten como cambiar, estudiar BARCOS, Miguel Ánchel, El Aragonés Ansotano: estudio lingüístico de Ansó y Fago; Gara d'Edizions. Zaragoza, 2007, p 126. .

Oríchens etimolochicos L'orichen d'os verbos acabaus en -iar no frecuentativos y os substantivos con os que se relacionan ye variau. Bi ha verbos d'este grupo propios d'o lenguache culto como variar y ampliar.

L'orichen de beluns d'os verbos d'este conchunto ye a derivación verbal immediata en latín. Si en latín esta derivación se feba anyadendo immediatament as terminacions d'infinitivo -ARE, -ĒRE, -ĔRE e -IRE a lo substantivo, en a evolución ta as luengas romances ya no se podeba fer con -er y s'heba de fer con -ar u -ir.

Os verbos d'as conchugacions en -ĒRE como STUDĒRE e INVIDĒRE habioron de refer-se a partir d'os suyos substantivos como estudio (derivau de STUDIU(M)) y envidia, dando estudiar y envidiar Menéndez Pidal, Ramón: Manual de gramática histórica española 14º edición. Espasa-Calpe, 1973, p 325..

Bel verbo d'a conchugación en -IRE como CUSTODIRE se refizo a partir de CUSTODIA y pasó a la conchugación en -ar como custodiar.

Cambiar deriva d'o latín CAMBĪRE a traviés d'o latín tardano CAMBIARE, feito a partir d'o substantivo CAMBIUM.

Ninviar deriva d'un hipotetico *INVIARE.

Substantivos y adchectivos relacionaus con estos verbos Substantivos acabaus en -io u -ío Cambio Chusé Lera Alsina Aplego. Diccionario de Resistencia y Gramática sobre lo cheso. Massanas gràfiques. 2004. p 30, p 53, p 79, p 107, p 133, p 169, p 175, p 214, p 129, p 152.: cambiar. Estudio: estudiar. Sitio: asitiar. Envidia / Invidia: envidiar BLAS GABARDA, Fernando y ROMANOS HERNANDO, Fernando, Diccionario Aragonés: Chistabín-Castellano; Gara d'Edizions. Zaragoza, 2008, p 141, p 217.ISBN978-84-8094-061-0 / Invidiar. Invío: deverbativo David A. Pharies: Diccionario Etimológico de Los Sufijos Españoles: Y de Otros Elementos Finales Volumen 25 de Biblioteca románica hispánica. Editorial Gredos, S.A., 2002 ISBN 8424923391, 9788424923396., p 346. dinviar / ninviar.Nuclio: nucliar ("fer-se un nuclio").Odio: odiar.Premio: premiar.Apremio: apremiar.Principio: principiar.Empecipio: empecipiar.

Substantivos acabaus en -ia u -ía Custodia: custodiar.Espía: espiar.Linia: aliniar, retaliniar.Rabia: rabiar.

Substantivos acabaus en -ción u -miento Ampliación: ampliar.Variación: variar.Desafiamiento: desafiar.

Adchectivos Rancio: ranciar / rancear.Vacío (en realidat un adchectivo indicador de vuido fisico u ausencia de material): vaciar.

Infinitivo O infinitivo en -iar ye construito muitas vegadas etimolochicament dende sustantivos que acaban en -io u -ia, de cualsiquier orichen, patrimonial, culto, extrancherismos recients (esquiar), u dica en barbarismos (talment o caso de vaciar).

Cambiar Estudiar Odiar

A vegadas a terminación en -iar (cambiar Chusé Lera Alsina, Chuan-Chusé Lagraba Miguel: De la gramatica de lo cheso. Fabla altoraragonesa pp 164-170. Brian Mott: El Habla de Gistain. Instituto de Estudios Altoaragoneses, 1989., estudiar), se pronuncia -ear (cambiar, estudiar), podendo coexistir as dos pronunciacions en a mesma localidat. Ya en a Edat Meya trobamos camear coexistindo con camiar en o Fuero romanz de Teruel.

Cherundio O cherundio -ando anyadiu a una radiz que acaba en -i orichina formas como cambiando, estudiando, odiando Chabier Lozano Sierra: Aspectos Lingüisticos de Tella. Aragonés de Sobrarbe (Huesca). Gara d'Edizions - Prensas Universitarias de Zaragoza - Institución Fernando el Católico. 2010, p 166. A conchugación d'o verbo odiar en tellán., etcetera.

Cambiar Estudiar Odiar Cambiando Estudiando Odiando

En aragonés ribagorzano o cherundio pierde a o final y deixa de pronunciar-se a consonant final, encara que s'haiga d'escribir.

Cambiand Estudiand Odiand

Participio O particio -au anyadiu a una radiz que acaba en -i creya un triptongo (cambiau María Luisa Arnal Purroy: El habla de la Baja Ribagorza Occidental. Institución Fernando el Católico, 1998, p 368-369, p 102., odiau). Manimenos en as zonas y usos de l'aragonés central a on que se conserva o particio -ato (estudiato, odiato)

# Cambiar Estudiar Odiar Masculín singlar Cambiau / cambiato Estudiau / estudiato Odiau / odiato Masculín plural Cambiaus / cambiatos Estudiaus / estudiatos Odiaus / odiatos Femenín singlar Cambiada / cambiata Estudiada / estudiata Odiada / odiata Femenín plural Cambiadas / cambiatas Estudiadas / estudiatas Odiadas / odiatas

Present d'indicativo Por o menos en Ribagorza bi ha formas rizotonicas, pero con a i atona formando un diftongo con as vocals d'os morfemas verbals,, li que representa a conservación de l'acentuación latina en estas formas verbals rizotonicas y una diferencia important con os atros verbos acabaus en -iar que derivan d'a terminación latina -IDIARE y que no son rizotonicos.

persona Cambiar Estudiar Odiar 1ª Sing. Cambio Estudio Odio 2ª Sing. Cambias Estudias Odia 3ª Sing. Cambia Estudia Odia 1ª Plur. Cambiam(os) Estudiam(os) Odiam(os) 2ª Plur. Cambiaz Estudiaz Odiaz 3ª Plur. Cambian Estudian Odian

O verbo vaciar conserva en aragonés l'accentuación clasica latina en o present vácio, a diferencia d'o castellano vacío.

En ansotano bi ha formas con a mesma acentuación pero que presentan hiato -eo, -ea en as silabas no acentuadas y diftongo ia en as acentuadas. yo cambeo tu cambeas él cambea nusatros cambiam(os) vusatros cambiaz ellos cambean

En Ribagorza Baixa se documenta chunto con as formas chenerals vacilacions orichinadas por interferencia con os verbos frecuentativos acabaus en -iar < -IDIARE: reprópio-repropeo, várian-vare'an, interferencias que por ultracorrección pueden fer predominar as segundas formas, propias de l'atro conchunto de verbos irregulars.

En cualques dialectos como o belsetán tamién veyemos interferencias con as formas personals d'os verbos frecuentativos, que acababan en -eyar y recientment s'han iu fendo en -iar: yo cambiyo, tu cambiyas, er cambiya, ers cambiyan. En chistabín tamién se documenta formas como cambiya. Gramatica Basica de l’Aragonés. Estudio de Filología Aragonesa. ISSN 1988-8139. Marzo de 2017. 16.5.14 Modeo d'o verbo fatiar. Pach. 231

En o castellano d'Aragón se troban formas como cambio, estudio, manimenos este tipo d'interferencias con as formas d'os verbos frecuentativos se documentan en o castellano d'atras tierras Ángel Rosenblat: Notas de Morfología dialectal. Universidad de Buenos Aires, 1946. Biblioteca de Dialectología Hispanoamericana, tomo I, pp 267-270., por o que no se puet considerar un aragonesismo.

Present de subchuntivo Por o menos en Ribagorza bi ha formas rizotonicas, pero con a i atona formando un diftongo con as vocals d'os morfermas verbals.

persona 1ª Conchugación 2ª Conchugación 3ª Conchugación 1ª Sing. Cambie Estudie Odie 2ª Sing. Cambies Estudies Odies 3ª Sing. Cambie Estudie Odie 1ª Plur. Cambiem(os) Estudiem(os) Odiem(os) 2ª Plur. Cambiez Estudiez Odiez 3ª Plur. Cambien Estudien Odien

En belsetán se documenta formas resultau d'a interferencia con os verbos incoativos en -iar < -IDIARE como estudiye, estudiyes, estudiye, estudiyan. En chistabín trobamos formas como cambiye y cambiyes.

As interferencias con os verbos frecuentativos en -eyar/-iar se trobaban ya en a Edat Meya, y por eixemplo en o Fuero romanz de Teruel trobamos camie en a versión A y cameye en a versión B.

Referencias

Bibliografía Max Gorosch: El Fuero de Teruel; Estocolmo, 1950. Javier Terrado Pablo: La Lengua de Teruel a fines de la Edad Media. Instituto de Estudios Turolenses, 1991. SAROÏHANDY, Jean-Joseph, Misión lingüística en el Alto Aragón (compilación de materials ineditos dende 1906); Xordica Editorial. Zaragoza, 2005. . BARCOS, Miguel Ánchel: El Aragonés Ansotano: estudio lingüístico de Ansó y Fago. Gara d'Edizions. Zaragoza, 2007. María Pilar Benítez: L'Ansotano. Estudio del habla del Valle de Ansó. Gobierno de Aragón, 2001. Chusé Lera Alsina: Aplego. Diccionario de Resistencia y Gramática sobre lo cheso. Massanas gràfiques. 2004. Chabier Lozano Sierra, Ánchel Loís Saludas: Aspectos morfosintácticos del belsetán, 2005, Gara d'Edizions, pp 103–105. Lozano, Ch.: Aspectos Lingüisticos de Tella. Aragonés de Sobrarbe (Huesca). Gara d'Edizions - Prensas Universitarias de Zaragoza - Institución Fernando el Católico. 2010. Brian Mott: El Habla de Gistain. Instituto de Estudios Altoaragoneses, 1989. Fernando Blas Gabarda, Fernando Romanos Hernando: Diccionario aragonés: chistabín-castellano (Val de Chistau). Colección Ainas. Gara d'Edizions, 2008. Chabier Tomás Arias: El aragonés del Biello Sobrarbe. Instituto de Estudios Altoaragoneses, (1999). José Antonio Saura Rami: Elementos de fonética y morfosintaxis benasquesas. Gara d'Edizions, Institución Fernando el Católico, 2003. Ángel Ballarín Cornel: Diccionario del Benasqués. Institución Fernando el Católico, Zaragoza, segunda edición 1978. Mascaray Sin, Bienvenido: Vocabulario del habla de Campo (Ribagorza, Huesca). Xordica Editorial, 2014. María Luisa Arnal Purroy: El habla de la Baja Ribagorza Occidental''. Institución Fernando el Católico, 1998.

Categoría:Verbos irregulars en aragonés